Efektywność energetyczna budynków
Ministerstwo Rozwoju i Technologii zachęca właścicieli budynków i osoby planujące budowę, do pozyskiwania kompleksowej wiedzy na temat poprawy efektywności energetycznej budynków.
Z uwagi na obecne wydarzenia na arenie międzynarodowej i ich długofalowe skutki gospodarcze, a także realizację postanowień nowego pakietu klimatycznego, ważne jest wzmocnienie wszystkich działań, które dotyczą poprawy efektywności energetycznej zasobów budowlanych w całym kraju.
Efektywność energetyczna budynków
Przez efektywność energetyczną budynku należy rozumieć stopień przygotowania budynku do zapewnienia komfortu jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem przy jednoczesnym możliwie najniższym zużyciu energii przez ten budynek.
Ocena efektywności energetycznej jest to ocena zbioru właściwości budynku mających wpływ na zużycie przez ten budynek energii niezbędnej do jego użytkowania, obejmująca m.in. ocenę izolacyjności cieplnej przegród budynku oraz sprawności zastosowanych w nim instalacji i urządzeń.
Świadectwa charakterystyki energetycznej
Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku, czyli energii na potrzeby ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia, a w przypadku budynków niemieszkalnych również oświetlenia. Obowiązek posiadania w określonych sytuacjach świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wynika z prawa europejskiego.
Kiedy wymagane jest świadectwo charakterystyki energetycznej?
Świadectwo trzeba przekazać nabywcy lub najemcy w momencie gdy budynek, część budynku lub lokal będzie:
-zbywany na podstawie umowy sprzedaży, lub
-zbywany na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, lub
-wynajęty.
Na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii:
https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/efektywnosci-energetycznej-budynkow
znajdziecie Państwo informacje o obowiązujących przepisach, podstawowej wiedzy technicznej jak również odniesienia do najważniejszych inicjatyw wspierających obywateli w działaniu na rzecz poprawy efektywności energetycznej budynków.
Informacje te będą regularnie aktualizowane o projekty i programy wsparcia uruchamiane m. in. w ramach nowej perspektywy finansowej EU.
Zgodnie z art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej, Gmina Ełk stosuje następujące środki poprawy efektywności energetycznej: